موفقیت در کار - بازاریابی شبکه ای - فروش - سبک زندگی - کسب درآمد

چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟

کیم کیوساکی، مدرس مالی

کیم کیوساکی، مدرس مالی:

چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟ خطر واقعی در سرمایه‌گذاری، جهل است. من و کارن سال‌هاست که با هم دوستیم. چندی پیش او با من تماس گرفت و در مورد سرمایه‌گذاری که مدنظر داشت با من صحبت کرد.او می خواست پنجاه هزار دلار سرمایه‌گذاری کند که تقریبا تمام پولی بود که در طی این سال‌ها پس‌انداز کرده بود.
دو تن از دوستانم در کالیفرنیا هم چند روز پیش با من تماس گرفتند و آن‌ها نیز همگی برای این سرمایه‌گذاری جدید هیجان زده هستند.

گفتند که این ضمانت وجود دارد که ۱۰۰ درصد پولت را در شش ماه اول دریافت کنی .همچنین گفتند که دوستان‌شان در این کار هستند و چندین فرد مشهور هم در این کار شرکت دارد و من باید به سرعت تصمیم بگیرم زیرا این موقعیت تنها تا آخر هفته وجود دارد.
هیچ تضمینی وجود ندارد
کلمه ی «تضمین» پرچم قرمزی برای من بود، بدین صورت که «۱۰۰ درصد پولم را در شش ماه اول دریافت می‌کردم» به طور قطع چنین به نظر می‌رسید که این معامله برای حقیقت داشتن، خیلی خوب بود.از کارن پرسیدم: «این افراد روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می کنند و چه ضمانتی به شما می‌دهند که ۱۰۰ درصد پولتان را در ظرف مدت شش ماه برمی‌گردانند؟»
او گفت نمی‌داند اما سعی می‌کند که بفهمد. از او خواستم تا زمانی که پاسخ این پرسش‌ها را نیافته است، هیچ اقدامی نکند. همچنین فشار تصمیم‌گیری آن هم به این بزرگی را با این سرعت دوست نداشتم.اواخر هفته، کارن با من تماس گرفت و گفت که قصد انجام آن سرمایه‌گذاری را ندارد. خیالم آسوده شد و پیشنهاد کردم تا در مورد سرمایه‌گذاری‌های دیگر تحقیق کند.
تصمیم بی‌مطالعه
پنج ماه بعد، ایمیلی از کارن دریافت کردم که گفت: به تو نگفتم، ولی یک هفته بعد از این‌که به دوستانم گفتم که در این سرمایه‌گذاری شرکت نکرده‌ام، آن‌ها به من گفتند که بسیار خوش‌شانس هستی.

چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟ |سرمایه‌گذاری را پرریسک |سرمایه گذاری خطرپذیر| کیم کیوساکی|مناسب ترین سرمایه گذاری
چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟

تو شانس دیگری داری. آن‌ها محدودیت زمانی را برای یک هفته دیگر تمدید کردند. تو هنوز می‌توانی در این معامله شرکت کنی. ما فکر می‌کنیم که تو باید آن را انجام دهی. حس رقابت به سراغم آمد و در آن سرمایه‌گذاری شرکت کردم.حالا بعد از پنج ماه، همه پول من از بین رفته است و آن کار یک کلاه‌برداری بود.
در آن زمان من خارج از کشور بودم. اگر در کشور بودم، به سرعت به منزلش می‌رفتم، او را می گرفتم و در حمام محبوس می کردم، تلفن را قطع می کردم و تا زمانی که مطمئن نمی شدم ذره‌ای شعور درون او دمیده شده، به او اجازه خروج نمی دادم.

گیج بودم و از او خشمگین. او بهتر می‌دانست. او اجازه داد تا احساسات و دوستی‌اش از بین برود.او حتی کاری را که می‌دانست باید در مورد کنترل این سرمایه‌گذاری انجام دهد، انجام نداده بود. او می‌خواست که همه آن حرف‌ها حقیقت داشته باشد و او قضاوت را به کناری گذاشت و تاس ریخت.
درس اخلاقی این داستان این است: بدون حتی ذره‌ای علم به امور مالی، معامله‌ای که برای حقیقت داشتن زیادی خوب است…. هرچه علم به امور مالی شما کمتر باشد، خطرات روبه‌روی شما بزرگ‌تر است.
آیا اطلاعات دارید یا نه؟
آیا تا به حال یک طراح مالی از شما پرسیده است که: «تا چه سطحی از خطر برای شما مشکل نیست؟ وقتی که موضوع سرمایه‌گذاری مطرح می‌شود، آیا شما تهاجمی عمل می‌کنید یا محافظه‌کارانه؟
پرسیدن این پرسش اشتباه است. طراح مالی به جای این پرسش باید بپرسد که: «آیا در مورد سرمایه‌گذاری مطالعاتی دارید یا نه؟»

می دانید که جمله عاقلانه بین بسیاری از طراحان مالی این است: «هرچه برگشت بیشتر باشد، خطر بیشتر است» این حرف حقیقت ندارد.
حقیقت این است که: «هرچه هوش مالی شما پایین‌تر باشد، خطر، بیشتر است» و «هرچه هوش مالی شما بالاتر باشد، خطر کمتر است.»

میزان برگشت بیشتر به معنی خطر بیشتر نیست

دانلود کتاب هوش مالی اثر رابرت کیوساکی |چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟
دانلود کتاب هوش مالی اثر رابرت کیوساکی |چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟

اشتباه بیشتر مردم این است که فکر می کنند سرمایه‌گذاری پرمخاطره است. در حالی که سرمایه‌گذاری، پرریسک و مخاطره‌آمیز نیست.
خطر همان سرمایه‌گذار است. به این حرف فکر کنید. سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری‌ست؛ چه تجارت باشد، ملک باشد، سهام باشد یا کالا.

این شما هستید، به عنوان سرمایه‌گذار که تشخیص می‌دهید که آیا یک سرمایه‌گذاری خاص برای شما خوب است یا بد.همه سرمایه‌گذاری‌هایی که شما انتخاب می کنید خوب نیستند. هیچ سرمایه‌گذاری، ثبت قدم به قدم از نحوه انتخاب برگ برنده را ندارد. با این وجود، هرچه علم و تجربه شما بیشتر باشد، شانس‌تان بیشتر است.

دانلود کتاب هوش مالی اثر رابرت کیوساکی

خلاقیت کیم کیوساکی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.