موفقیت در کار - بازاریابی شبکه ای - فروش - سبک زندگی - کسب درآمد

مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی: اگه بخوام خلاصه بگم مدیریت زمان فرآیند برنامه ریزی و کنترل میزان زمان برای صرف فعالیت های خاص  و مهم است. توانایی در مدیریت زمان به طور مؤثر مهم است. مدیریت زمان خوب منجر به بهبود بهره وری ، کاهش استرس  و موفقیت بیشتر در زندگی می شود.
با استفاده از تکنیک های مدیریت زمان در این بخش ، می توانید توانایی عملکرد بهتر خود را بهبود بخشید حتی اگر زمان کم باشد.

مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی - سبک زندگی - موفقیت با ویکی راز
مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی – سبک زندگی – موفقیت با ویکی راز

 

مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی

1- حواس تان را به کاری که انجام می دهید متمرکز کنید.

 

رایانه خود را خاموش کنید و تلفن خود را در جایی دور از چشم و به حالت بی صدا قرار دهید. تا حد امکان سعی کنید مکانی آرام و بی سرو صدا برای کارتان پیدا کنید یا اگر مانند خود من جزو افرادی هستید که گوش دادن به موسیقی ملایم در انجام کارها کمک تان می کند؛ می توانید از موسیقی های کلاسیک یا صدای طبیعت در حین انجام کار بهره بگیرید.
سعی کنید تا به کاری که انجام می دهید متمرکز شوید و خود را در آن غرق کنید و به چیز دیگری فکر نکنید.

2- نه گفتن را یاد بگیرید .

انجام تعهدات زمانی زیاد، می تواند به ما بیاموزد که چگونه از پس درگیری های مختلف و فشرده ی کاری بر آییم و مدیریت زمان را یاد بگیریم. چنین دستاوردی می تواند تحولی بزرگ در زندگی به وجود آورد.

روش کار به این صورت است که شما باید در صورت امکان برخی امور را به تعویق بیاندازید و حتی به برخی فرصت ها و درخواست ها جواب منفی دهید.

هدف اصلی این است که شما فقط تعهداتی را بپذیرید که از عهده ی انجام آن بر می آیید و در مدت زمان مقرر می توانید آن را به نحو احسن به انجام برسانید.

 

3- ابتدا کارهای مهم را انجام دهید.

این قانون، قانون طلایی مدیریت زمان است. هر روز دو یا سه کار را که اهمیت بیشتری برای تکمیل شدن دارند را شناسایی کنید و سعی کنید تا قبل از امور دیگر به آن ها بپردازید.

وقتی که کارهای مهم مد نظرتان را به پایان رساندید، می توانید بگویید که روز موفقی داشته اید. در چنین شرایطی شما امکان این را دارید تا به امور دیگر بپردازید یا اگر وقت و حوصله ندارید آن ها را به روز بعد موکول کنید چرا که امور ضروری آن روز را انجام داده اید.

چنین روشی استرس و دغدغه های ذهنی شما را نیز تا حد قابل توجهی کاهش می دهد زیرا با رعایت این روش هیچگاه کارهای مهم تان که جزو دغدغه های اصلی روزانه تان است، باقی نخواهد ماند.

 

4-انجام کارها را به تعویق نیاندازید.

تقریبا همه ی ما از به تعویق انداختن کارهایمان رنج می بریم و همیشه در ذهنمان برای کارهای عقب مانده برنامه ریزی می کنیم ولی در نهایت کاری انجام نمی دهیم. جمله ی معروف “از شنبه فلان کار را انجام خواهم داد” نیز اشاره به همین مشکل دارد.

راه حل این مشکل انجام سریع کارهای به تعویق افتاده است به بیان دیگر در انجام کارها سعی کنید تعلل نکنید و بلافاصله شروع به انجام آن نمایید. چنین رویه ای در انجام کارها باعث می شود که شما استرس کمتری داشته باشید و کارهای تان به سرعت پیش برود. رمز موفقیت در این روش، مصمم بودن و پایداری در انجام و به پایان رساندن کارهاست.

 

5- اجازه ندهید که جزئیات کم اهمیت سرعت و انگیزه ی شما را کاهش دهد

اغلب اوقات به دلیل توجه بیش از اندازه به جزئیات، مدت زمان انجام پروژه ها افزایش قابل توجهی می یابد. کمال گرایی در عین داشتن مزایای مختلف باعث می شود که پروژه های شما با تاخیر مواجه شوند.

مطالب مرتبط

راهکاری که در این راستا وجود دارد تکمیل پروژه و توجه به جزئیات پس از اتمام کار است. برای نیل به این منظور بهتر است کارهای اصلی و عمده ی پروژه را به طور کامل انجام دهیم و سپس وارد جزئیات کار و دقت در ویژگی ها و بهبود مشکلات جزئی شویم.

 

6 -وظایف مهم و کلیدی را در خود تبدیل به عادت نمایید

نویسنده ای را در نظر بگیرید که مدام در حال نوشتن است و نوشتن امری منظم و همیشگی برای او به شمار می رود. به عنوان مثال تکمیل و بروزرسانی مقالات و رسیدگی به کارهای دانشجویان و تهیه و ارسال متون مختلف و مکاتبات اداری جزئی از کارهای روزمره ی این فرد به شمار می رود. شاید به لحاظ کمی، حجم نوشتن این فرد همانند بسیاری افراد دیگر باشد اما به دلیل ماهیت منظم و همیشگی، این کار برای او قابل کنترل تر است زیرا نوشتن برای او تبدیل به یک عادت شده است. چنین روالی به ندرت به هم می خورد زیرا این کار در ذهن او تبدیل به عادت شده است. عادت کردن به امور مهم و کلیدی باعث می شود تا از انجام آن ها لذت ببریم.

مدیریت زمان با 12 نکته کلیدی

7- برای تکمیل و اتمام کارهای تان محدودیت زمانی قرار دهید .

سعی کنید تفکر اشتباه “این کار را شروع می کنم و تاجایی ادامه می دهم که تمام شود” را با “این کار را تا سه ساعت تمام می کنم” جایگزین نمایید.
محدودیت زمانی در انجام کارها علاوه بر افزایش کارایی موجب تمرکز بیشتر افراد می شود حتی اگر در نهایت مجبور شوید تا بازه ی زمانی اتمام کار را افزایش دهید.

 

8- مابین کارهای تان مدت زمانی را برای تجدید قوا در نظر بگیرید .

وقتی پس از اتمام کاری بلافاصله و با عجله کار دیگری را شروع کنید؛ احتمال اینکه به طور کامل و درست از پس آن برآیید، کاهش می یابد زیرا در این حالت انگیزه و تمرکز شما برای انجام کار جدید کم است.

فراهم کردن فرصتی برای استراحت و تجدید قوا در بین کارها و پروژه ها باعث می شود تا مغزتان یک نفس راحت بکشد. برای داشتن نتیجه ی مطلوب تر می توانید در این فرصت به پیاده روی بروید، مدیتیشن انجام دهید یا به انجام تمرینات رها سازی ذهن بپردازید.

 

9- شیوه ی زندگی سالم را رعایت کنید.

مطالعات متعدد نشان از ارتباط مستقیم کارایی بالا با شیوه ی زندگی سالم دارد. شیوه ی زندگی سالم شامل رعایت نکات مهم مانند خواب کافی، ورزش و تغذیه سالم می باشد که باعث افزایش سطح انرژی می شود. چنین رویکردی تاثیر مثبت بر کارایی ذهن دارد و موجب تمرکز بیشتر و راحت تر در انجام امور می شود.

 

10- کمتر کار کنید!

این تاکتیک توسط یکی از وبلاگ نویسان مورد علاقه ی من به نام لئو بابوتا توصیه می شود. در حقیقت کمتر کارکردن به معنی انجام کارهای واقعا مهم است. عجله نکنید. بر روی کاری که باید انجام دهید دقت کنید و تمرکزتان را حول امور مرتبط با آن قرار دهید. انجام تعداد کار محدود ولی مهم از انجام کارهای زیادی که قریب به اتفاق آن ها ارزش زیادی ندارند، نتیجه بیشتری به دنبال خواهد داشت.

 

11- یک سیستم سازمان دهی امور برای خود ایجاد کنید .

عملکرد سازمان دهی شده تاثیر قابل توجهی در صرفه جویی زمانی دارد. شاید در نگاه اول پیاده سازی یک سیستم سازمان دهی امری پیچیده و دشوار به نظر برسد ولی با پیاده سازی تدریجی چنین سیستمی شاهد کارایی باور نکردنی در انجام امور خواهید بود.

نکته ی مهمی که در این راستا وجود دارد رعایت همیشگی قوانین سازماندهی است به عبارت دیگر سعی کنید به صورت پیوسته مستندات مربوطه را بروز نگهدارید و از اینکه همه ی کارها و امور را مدنظر قرار دهید، اطمینان حاصل کنید. نکته ی مفید دیگر در بهبود سیستم سازمان دهی، پیاده سازی ساده ی آن است به طوری که حفظ و بروزرسانی و کار با آن راحت باشد.

 

12- زمان های بیکاری تان را پر کنید .

ما معمولا در طول روز زمان های تلف شده ی زیادی داریم که در این مدت هیچ کاری انجام نمی دهیم. اتاق انتظار پزشکان، انتظار برای اتمام جلسه ی مسئولان یا سالن انتظار فرودگاه یا مترو جاهایی هستند باعث اتلاف زمان ما می شوند.

سعی کنید برخی کارهای تان را در چنین زمان هایی انجام دهید؛ به عنوان مثال در این زمان ها مقالات و کتاب هایی را که در دست مطالعه دارید را مرور و مطالعه کنید یا مکاتبات کاری و شخصی خود را در چنین زمان هایی انجام دهید. چنین رویه ای باعث می شود که کارایی شما افزایش قابل ملاحظه ای یابد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.