موفقیت در کار - بازاریابی شبکه ای - فروش - سبک زندگی - کسب درآمد

پلن درآمدی در نتورک مارکتینگ

پورسانت در شرکتهای بازاریابی شبکه ای

پلن درآمدی در نتورک مارکتینگ

پورسانت در شرکتهای بازاریابی شبکه ای

پورسانت در شرکتهای نتورک مارکتینک (بازاریابی شبکه ای) به روشهای مختلفی به بازاریابان پرداخت میشود که این روش ها را پلن درآمدی شرکت میگویند.شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که بهترین پلن چه نوع پلنی هست؟بیشترین پورسانت در چه پلنی پرداخت میشود؟و سوالاتی از این قبیل.در طی تاریخ این تجارت،پلن های مختلفی مورد استفاده قرار گرفته شده است.در این پست شما را با پلن درآمدی در نتورک مارکتینگ آشنا خواهیم کرد.

از پلن های بسیار ساده(قبل از بوجود آمدن شبکه اینترنت)تا پلن های ترکیبی پیچیده امروزی.انواع پلن های استفاده شده و بیشتر استفاده شده عبارت اند از : break  away (جدا شدن) ، پلن انشعابی ، پلن ماتریسی ، پلن باینری ، پلن یونی لول ، پلن پاداش حجمی و پلن های ترکیبی.

بحث درمورد اکثر این پلن ها غیرضروری است زیرا اولا در شرکت های فعال در ایران مورد استفاده قرار نمیگیرند،.ثانیا به دلیل پیچیدگی هایی ک دارد باعث طولانی شدن مطلب گشته و ما را از مسیر اصلی این مطلب یعنی آشنایی با پلن های درآمدی مورد استفاده در ایران دور میکند.
پلن مورد استفاده در اکثر شرکت های فعال در ایران پلن ترکیبی است.به این معنی که هربازاریاب به چند روش پورسانت میگیرد.در اینجا به ۳مورد از مهمترین این روش ها اشاره می کنیم .

پلن درآمدی در نتورک مارکتینگ
پلن درآمدی در نتورک مارکتینگ

پورسانت خرده فروشی:

اولین پورسانتی که در هرشرکت بازاریابی شبکه ای به تمامی بازاریابان پرداخت میشود پورسانت خرده فروشی است.یعنی هر بازاریاب هنگامی که از شرکت خریدی انجام می دهد بخشی از مبلغ پرداختی برای کالا به عنوان پورسانت خرده فروشی به او بازگردانده میشود.

این پورسانت مایه دلگرمی بازاریابان جدید است زیرا در هنگام ورود به این شرکت ها فقط از همین طریق می توان کسب درآمد نمود.

درصد پرداختی برای این پورسانت درشرکت های مختلف متفاوت است.میانگین پرداختی معمولا ۱۵ تا ۲۰ درصد از امتیاز محصول است.اما امتیاز محصول چیست.؟باتوجه به اینکه همه محصولات حاشیه سود یکسانی ندارند معمولا محصولات قرار گرفته روی سایت شرکت ها دارای امتیازات متفاوتی هستند.
یک مثال:در یک شرکت قیمت محصول x ،۱۰۰هزار تومان است و امتیاز این محصول ۸۰ است.درصد پورسانت خرده فروشی این شرکت ۲۰درصد است.پورسانت خرده فروشی این محصول به این صورت محاسبه میشود :
۱۶/۰۰۰=۸۰/۰۰۰ * %۲۰  ۸۰/۰۰۰=۱۰۰۰ * ۸۰
پس ، از خرید این محصول ۱۶ هزار تومان پورسانت خرده فروشی تولید می کند .
دربعضی از شرکت ها نیز امتیاز همه محصولات با قیمت کالا برابر است.یعنی پورسانت خرده فروشی از قیمت کالا محاسبه میشود.شاید شما فکر کنید این شرکت ها پورسانت خرده فروشی بهتری میدهند اما اینگونه نیست .

این روش ۲عیب دارد :

۱-فقط محصولات با حاشیه سود بالا میتوانند روی سایت قرار بگیرند پس تنوع محصولات پایین می آید.

۲-شرکت برای اینکه بتواند این مقدار حاشیه سود را ایجاد کند باید قیمت محصول را افزایش دهد.در بعضی از شرکت ها با افزایش خرید از شرکت ، پورسانت خرده فروشی افزایش می یابد.
مثال : درصورتی که بازاریاب ۱۰۰هزار تومان خرید کند شامل ۱۰درصد پورسانت خرده فروشی میشود اما اگر همین بازاریاب ۱میلیون خرید کند شامل ۲۲درصد پورسانت خورده فروشی میشود . این روش نیز معایت خاص خود را دارد.

پلن یونی لول :

"<yoastmark

این پلن یکی از مناسب ترین پلن های مورد استفاده در شرکت هایی با محصولات مصرفی است. پس به همین دلیل در پلن شرکت های فعال در ایران گنجانده شده است.

در این پلن شما اجازه دارید به هرتعداد که علاقه دارید در سطح ۱ خود افرادی را قرار دهید.افرادی که در سطح ۱ شما قرار میگیرند نیز همین آزادی را دارند پس شبکه شما در عرض، هیچ محدودیتی ندارد. البته این بدان معنی نیست که تامیتوانید لول۱ در تیمتان قرار دهید.

یکی از مزایای پلن یونی لول این است که هرفرد فقط از بازاریاب سطح ۱ خود حمایت نمیکند بلکه حمایت شما باید شامل سطوح ۲ و ۳ و… باشد. یعنی شما باید حداقل تا سطوحی که از آنها پورسانت دریافت میکنید را حمایت کنید . این نکته کار تیمی که مهمترین نیاز برای رشد و گسترش یک شرکت بازاریابی شبکه ای است را افزایش میدهد.

علاوه بر این ، معرفی طرح یونی لول به دلیل پیچیده نبودن آن برای هر توضیح کننده در هرسطح و سواد به راحتی امکان پذیر است . پرداخت پورسانت در طرح یونی لول محدود به چند سطح است .

اگر شرکتی بخواهد در سطوح بیشتری پورسانت پرداخت نماید یا باید درصد پورسانت را در هر سطح کاهش دهد .، یا برای گرفتن پورسانت از سطوح بیشتر شروطی را قرار دهد یا اینکه از سود خود به پورسانت یونی لول تزریق کند که هیچکدام از این موارد به دلایل خاصی که دارند منطقی نیستند.

پلن حجمی(پاداش):

در این روش شرکت براساس یکسری شرایط خاص پورسانتی تحت عنوان پاداش حجمی یا پاداش راهبری به بازاریاب پرداخت میکند.این پاداش فقط شامل کسانی میشود که تیم فروش تشکیل داده باشند و به آن شرایط خاص نیز رسیده باشند.

مثلا داشتن x نفر لول۱ و انجام شدن مجموع خرید y میلیون تومانی( یا y امتیازی)در هریک از لول۱ ها + تیم فروششان.بعضی از شرکت ها دارای پلن های بسیار پیچیده ای هستند و اصولا هیچ بازاریاب جدیدی قادر به درک اینگونه پلن ها نیست و افراد پرزنتور(مشاور دهنده ها)از همین نکته برای گمراه کردن ورودی های جدید استفاده میکنند.
چند نکته:
۱- پلنی که در هر مشاوره برای افراد توضیح داده میشود پلن دقیق هر شرکت نیست،بلکه پلنی که روی سایت شرکت ها قرار دارد پلن دقیق است.
۲- شاید به شما گفته باشند شرکت در دادن پاداش مختار است ولی برای دلگرمی بازاریابان این پاداش را پرداخت میکنند.به هیچ عنوان این مطلب صحیح نیست،شرکت اگر نخواهد پاداش بدهد باید پورسانت سایر روش ها را افزایش دهد.
۳- حتی بهترین و پربازده ترین پلن نیز هنگامی که محصولات مصرفی مناسبی برای فروش وجود نداشته باشد نمی تواند بازاریاب را به درآمد مناسبی برساند . شرکت هایی که خودشان تولید کننده هستند در این زمینه قوی تر میتوانند عمل کنند.