موفقیت در کار - بازاریابی شبکه ای - فروش - سبک زندگی - کسب درآمد

خصوصیات مهم یک مدیر موفق

خصوصیات مهم یک مدیر موفق - ویژگی های مدیر موفق

مدیریت خوب برای موفقیت یک کسب و کار بسیار مهم است و مدیریت ضعیف بر روحیه کارکنان، خدمات به مشتری و کیفیت محصول تولید شده بسیار تاثیر می گذارد. از آنجایی که کسب و کارها ممکن است چند مدیر داشته باشند، حتی یک مدیر ضعیف می تواند تاثیر قابل توجهی بر برند شما داشته باشد.
برای رسیدن به موفقیت ابزارها و لوازم زیادی نیاز هست. بی شک یکی از مهمترین آنها مدیریت کسب و کار میباشد .در اين پست به خصوصیات مهم یک مدیر موفق خواهیم پرداخت ، به اين اميد که با شناخت آنها، از نقاط ضعف و قدرت خودتان و فاصله اي که از لحاظ شخصيتي با يک مدير موفق داريد، آگاه شويد.

خصوصیات مهم یک مدیر موفق

 ارتباطات

یک مدیر خوب باید بتوانند به خوبی ارتباط برقرار کنند. مدیر به کارکنانی که به مدیران و مشتریان دیگر گزارش می دهند، باید ارتباط خوبی برقرار کنند.مدير، زماني در امر مديريت موفق است که قادر به سخنراني مفيد و اثربخش در اماکن عمومي و بين زيردستانش باشد. رهبر يا مدير بايد قادر به برقراري ارتباط با سبک و شيوه خاص سازمان يا گروه بوده و پيام و منظور او مناسب با فهم و درک شنوندگان و حضار باشد. براي مثال کلمات پيچيده و تخصصي نمي تواند براي کارکناني که داراي دانش تخصصي محدود هستند مفيد باشد. کارکنان آموزش ديده مي توانند منظور خاص مدير را درک کنند، اما زيردستاني که داراي محدوديت در آموزشهاي رسمي هستند، ممکن است منظور مدير را درک نکنند. در کل زبان مدير بايد متناسب با ويژگي ها، معلومات و اطلاعات زيردستان باشد.

یکی دیگر از ویژگی های مدیر خوب قدرت پيش بيني

یک مدير موفق، مديري است که در تعيين احتمالات، واقع بين باشد. مدير بايد هنر درک امکانات و احتمالات را داشته باشد. بايد از خصوصيات، توانايي ها، امکانات، ميزان حمايت زيردستان و سازمان مربوطه، نقاط ضعف و قوت خود و احتمال موفقيت برنامه هاي طراحي شده اطلاع کامل داشته باشد. در نهايت مدير بايد آشنايي کامل با قوانين احتمالات داشته باشد. قدرت پيش بيني ارزش زيادي براي يک مدير دارد.

انگيزه

انگيزه يکي از ويژگي هاي مدير موفق است که حتي مي توان به عنوان يک صفت شخصيتي از آن نام برد. وقتي تاريخچه زندگي مديران موفق بررسي مي شود، همگي آنها داراي انگيزه هاي قوي براي مدير شدن بوده اند.

استقامت

از آنجايي که تغييرات کوچک و بزرگ در باورها و عقايد زيردستان به صورت تدريجي و با صرف وقت ايجاد مي شود، مديري موفق است که براي تلاش چندين ساله آماده و در اين راه داراي روحيه مقاومت و پشتکار بوده و از هيچ گونه تلاشي دريغ نکند و آماده رويارويي با ناکامي ها و شکست ها باشد.

صبر و شکيبايي

صبر، شکيبايي و خودنظمي از صفات اصلي و اساسي مدير است. مدير هميشه بايد به خاطر داشته باشد که گذشت زمان، عنصري ضروري براي مديريت و اعمال تغييرات است. براي بسياري از مديران جوان، صبر و مقاومت بسيار دشوار است. آنها بايد آگاه باشند که پذيرش عقايد جديد و تغيير در رفتار زيردستان زماني صورت مي گيرد که زمان لازم براي تفکر در مورد تغييرات وجود داشته باشد.

خصوصیات مهم یک مدیر موفق - ویژگی های مدیر موفق
خصوصیات مهم یک مدیر موفق – ویژگی های مدیر موفق

ذکاوت و زيرکي

يک مدير موفق، مديري است که نسبت به خواسته هاي زيردستانش آگاهي دارد. تأمين خواسته هاي زيردستان عامل موثري در گسترش اعتماد آنان به مدير است. مدير باهوش و با ذکاوت، مديري است که بتواند به طور دقيق وضعيت خلقي زيردستان را تشخيص داده و به رفع ناراحتي ها و مشکلات روحي آنها بپردازد. توانايي گوش دادن از مهارت هاي ضروري يک مدير خوب و موفق است. مدير بايد با زيردستان تماس داشته و در جريان مشکلات و ناراحتي هاي آنان باشد.

یکی دیگر از خصوصیات مهم یک مدیر موفق راستي و صداقت مدیر است

مدير نياز به اصل صداقت و اطمينان در برخورد با زيردستانش دارد. زيردستان اغلب از مديري اطاعت مي کنند که صادق و قابل اطمينان باشد. پذيرا بودن و خلوص، دو ويژگي هستند که اغلب زيردستان از آن تقدير مي کنند و دوست دارند که مدير آنان داراي اين دو ويژگي باشد. راستي و صداقت مدير باعث گسترش روابط زيردستان با وي و حرف شنوي آنها و در نتيجه مديريت اثربخش مي شود.

تشويق و پاداش دادن

همه افراد دوست دارند به خاطر کارهايي که براي سازمان انجام مي دهند از آنها قدرداني و تعريف شود. مديري موفق است که بتواند به موقع و به طرز مناسبي کليه کارکنان تحت امرش را که به گونه اي مفيد و اثربخش براي سازمان کار مي کنند، مورد تشويق قرار دهد؛ حتي تشويق کلامي و در اين راه رعايت عدل و انصاف را نيز بکند.

عملگرا بودن

مدير، زماني موفق است که در اجراي تصميماتش راسخ باشد و آنها را به منصه ظهور برساند. مدير بايد آمادگي رويارويي با ناکامي ها، کارشکني ها و انتقادات درست و نادرست را در راه اجراي تصميماتش داشته و در اين راه از هيچ کوششي دريغ نکند.

و مورد آخر از خصوصیات مهم یک مدیر موفق تفويض قدرت است

حتي بهترين مديران نمي توانند به تنهايي از عهده شغل مديريت برآيند. آنها نياز به ترغيب زيردستان براي انجام کارهاي سازمان دارند. بايد به زيردستان اعتماد کنند و قادر به تفويض مسئوليت ها بين آنها باشند. ويژگي مشترک در تمام مديران موفق، توانايي آنها در کار گروهي و پيوند با زيردستاني است که قادر به همکاري در جهت اداره بهينه سازمان هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.