موفقیت در کار - بازاریابی شبکه ای - فروش - سبک زندگی - کسب درآمد

ایده‌های پول‌ساز رو به‌جلو

ایده‌های پول‌ساز رو به‌جلو : شرکت پرشین‌ویژن، با مدیریت امین رفیع‌زاده، مبتکر نرم‌افزار پخش مویرگی است؛ این نرم‌افزار تخصصی ویژه شرکت‌های پخش طراحی شده و نه تنها برای خود، بلکه برای کلیه شرکت‌های پخش، فرصت‌ جدیدی مهیا کرده تا به صورتی علمی، محصولات خود را پخش کنند. رفیع‌زاده، جوان 27 ساله، با کسب رتبه برتر نرم‌افزاری در زمینه نرم‌افزار پخش مویرگی در سومین همایش فروش و پخش ایران، توانسته است با نیازسنجی بجای مشتریان و تلفیق این نیاز با تکنولوژی روز، باری سنگین از دوش تولید‌کنندگان و شرکت‌های پخش بردارد.

نوجوانی‌‌ام را در شرکت پخش صنایع غذایی پدرم سپری کردم و همگام با او، مشکلات و معضلات شرکت پخش را لمس کردم. از همان کودکی علاقه زیادی به فناوری داشتم، بعد از اتمام دوره مهندسی برق- مخابرات، در رشته نرم‌افزار، با فکر تحولی نو در امر پخش، کارشناسی ارشدم را به پایان رساندم. سپس سعی کردم نرم‌افزاری طراحی كنم كه فرآیند توزیع كالا از تولید به مصرف از طریق بازار پخش مویرگی و به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده انجام شود؛ لذا برای کسب آگاهی کامل از فرآیند مدیریتی، کشف نیازها و گرایش بازار سنتی به سمت بازار مدرن، تحصیلات تکمیلی‌ام را در حوضه MBA ادامه دادم.

در ایران به دلیل دید سنتی بازاریان و حضور بنکداران، نیاز‌های بسیاری در قیمت‌گذاری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها دیده می‌شود. در صنعت پخش، یکی از بهترین ابزار در ارتقای فعالیت‌های کمی و کیفی، استفاده از تکنولوژی و فناوری روز است. متاسفانه به دلیل نداشتن سیستم عامل‌ و نرم‌افزاری مطابق با فناوری روز، شرکت‌های پخشی هم که سعی می‌کردند با تکنولوژی پیش بروند با مشکلاتی چون حذف کلیه داده‌ها، كندی سرعت در پیش‌برد کار و … مواجه بودند؛ لذا با در نظر گرفتن تمامی این مشکلات، نرم‌افزار پرشین‌ویژن را در پنج قسمت (مالی، انبارداری، خزانه‌داری، خرید و فروش، توزیع و پخش) برای شرکت‌های پخش طراحی کردم و با پشتیبانی دوشیفت در اختیار شرکت‌های پخش قرار دادم.

دلیل اعتماد شرکت‌های پخش به این نرم‌افزار

نکته اصلی در طراحی نرم‌افزار‌ها، تعامل علم تکنولوژی نرم‌افزار طراحی شده، متناسب با بازار کار همان کسب و کار است. اگر طراح با علم به این موضوع کار کند، می‌تواند علاوه بر کسب اعتماد مشتری، خود به عنوان مشاور کمی و کیفی او نیز فعالیت کند؛ چرا که طراح مدام در فکر رفع نیازهای جدید و طراحی و ارتقای نرم‌افزارهای خود است و مدام با کارشناسان، منتقدان، پیشکسوتان باتجربه کف بازار و حتی مشتریان آنها در ارتباط است.

فرهنگ‌سازی برای صنعت نرم‌افزاری

انقلاب پخش یا علم پخش، توانسته است محصولاتی را وارد بازار کند که رضایت کامل کاربر، مشتری و سازمان ذیربط را به خود جلب كند. سازندگان نرم‌افزار در ابتدا مشکلات زیادی خواهند داشت؛ چرا که تغییر ایده و منشی که برای عده‌ای حکم قانون را پیدا کرده‌است، کار آسانی نیست. بدون شک در مرحله اول طراح باید به این باور برسد که کار را نه تنها در جهت کسب در‌آمد، بلکه در راستای کسب ارزش افزوده برای خود و دیگران طراحی کند و با در نظر گرفتن چهار اصل بازاریابی (کیفیت محصول، قیمت‌گذاری متناسب با بازار رقابتی، نیروی انسانی متخصص و ترویج ایده فروش) برای بهره‌وری و موفقیت خود و مشتری، تفکر و ایده خود را تبدیل به طرحی اجرایی کند و به بازار بفرستد. بنابراین ابتدا باید احساس نیاز استفاده از این سرویس‌ها را ایجاد کرد و هرچه این احساس قابل لمس‌تر و واضح‌تر ارزش صادرات نرم‌افزاری هند، معادل ارزش صادرات نفتی ایران است. به نوعی آنها با فروش فکر و ایده‌ها‌یشان، برای کشورشان ارز‌آفرینی کرده‌اند و ما با فروش منابع طبیعی‌مانباشد، پذیرش آن برای مشتری آسان‌تر است؛ یعنی هرچه نرم‌افزار با نیازها و فرهنگ و بازار کار آن سیستم منطبق باشد، پذیرش آن قابل قبول‌تر خواهد‌بود.

بعد از این مرحله ‌باید شرکت‌هایی را که از طریق نرم‌افزار شما به بازدهی و حتی سود‌‌رسانی رسیده‌اند، به عنوان الگو مطرح کنید؛ آنگاه به طور ناخودآگاه نرم‌افزارهای شما از طریق تبلیغات دهان به دهان به دیگران معرفی خواهد ‌شد. بعد از این مرحله وظیفه شما حمایت‌های آموزشی (راه‌کار‌های نوین و تخصصی) و پشتیبانی و خدمات پس از فروش است. همچنین نرم‌افزار شما باید طوری طراحی شده باشد که ضمن حفظ كامل و دقیق اطلاعات بتواند تعداد كاربر مورد نیاز را به حداقل برساند و سازمان را سیستم‌محور كند. در این صورت می‌توان گفت که نرم‌افزار شما پویایی لازم را دارد. علاوه بر این تخصصی عمل کردن هم یکی از بهترین روش‌ها برای معرفی خود به دیگران خواهد بود؛ چرا که وقتی بازار هدف شما مشخص باشد، طبعا شناخته‌تر خواهید بود و چون با نیاز‌های بازار هدف آشنا هستید، بهتر عمل خواهید کرد.

ایده‌های پول‌ساز رو به‌جلو
ایده‌های پول‌ساز رو به‌جلو

صادرات نرم‌افزارهای برنامه‌ریزی سازمانی

در حال حاضر ایران نسبت به چند سال گذشته توانسته‌است با جذب نیروی متخصص و مطابقت خود با علم روز (به ویژه به دلیل تخصصی عمل کردن این بخش) به خودکفایی قابل توجهی برسد. شاید در حال حاضر صادرات به کشور‌های خلیج فارس اقدام مناسبی باشد، اما در بحث صادرات هنوز خیلی پیشرفت نکرده‌ایم. در بخش صادرات، کشورهای آلمان و هند در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند. ارزش صادرات نرم‌افزاری هند، معادل ارزش صادرات نفتی ایران است. به نوعی آنها با فروش فکر و ایده‌ها‌یشان، برای کشورشان ارز‌آفرینی کرده‌اند و ما با فروش منابع طبیعی‌مان. ارزش هر نرم‌افزار، بسته به نیاز و میزان سبد خدماتی که مشتری از شما می‌خواهد، متفاوت است و اگر بتوانید به این نیاز درست پاسخ بدهید، همه چیز امکان‌پذیر است.

کارآفرینان حوضه فناوری نرم افزاری و بازار کار

بهترین بازار در حوضه کارآفرینی است. جا برای کار و ایده‌های نو بسیار است، مهم اجرای آن ایده است. حضور در این بازار زمانی میسر خواهد‌ شد که شما نه تنها به دید یک مهندس IT، بلکه به عنوان یک گروه کامل متخصص (IT، نرم افزار ، فروش، متخصصان بازاریابی فن و مهارتی که قرار است طبق نیاز سنجی‌های آن حرفه برنامه طراحی شود) با دو رویکرد: ابتدا با تحقیق در راستای شناخت نیازها و بعد تحلیل و گرد‌آوری داده‌ها، برنامه نرم افزاری طراحی شود. در مرحله آخر تبدیل آن داده‌ها به زبان کامپیوتر مطرح می‌شود و در نهایت حضور در بازار رقابتی.

رقابت در بازار نرم افزار ایران

تعداد رقبا زیاد است، ولی همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید تخصصی‌تر عمل کنند تا به بهره‌وری لازم برسند. در این راستا تخلفاتی چون رعایت نکردن کپی رایت هم صورت می‌گیرد، ولی اخیرا از طرف وزارت ارشاد و شورای عالی انفورماتیک امکان گرفتن مجوزهای کپی رایت و پی‌گیری‌‌های بعد از آن نیز فراهم شده است.

کاهش هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تکنولوژی، بهبود مستمر در سازمان است. استفاده از نرم افزارهای تخصصی نیز با کاهش نیروی انسانی مورد نیاز و همچنین تسهیل در دسترسی اطلاعات برای مدیران سبب کاهش هزینه سازمان خواهد شد. برای مثال، نرم افزار «سفارش‌گیری آنلاین» از طریق موبایل برای بازاریاب‌ها سبب حذف هزینه رفت و آمد و کاغذ بازی‌های بی‌مورد و افزایش بهره‌وری سازمان و میزان فروش آن خواهد شد. همچنین نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری سبب کاهش فاصله موجود بین سازمان و مشتری و کاهش هزینه‌های ارتباطی و اطلاع‌رسانی می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.